Romatizma Hastalığında Ozon Tedavisi

Romatizma Hastalığında ozon tedavisi

ROMATİZMA HASTALIĞI

Romatizma hastalıkları; romatoid artrit, osteoartrit, ankilozan spondilit ve fibromiyalji gibi kas, kemik, eklem ve bağ dokusunu içine alan bir grup hastalıktır.

Romatizmal hastalıkların oluşum mekanizmasında, çevresel iç faktörler olarak yoğun stres, aşırı üzüntü veya sevinç halleri ve dış etkenler olan sıcak, soğuk, nem, kuruluk, kirli hava, ekosistemi bozulmuş çevre koşulları ve kimyasal patojen artıklara maruziyet ile hücresel düzeyde bozulmalar başlar. Bu etkenlere maruziyetin devam etmesi organlarda hücresel düzeyde enflamasyonu tetikler. Bağışıklık sisteminin kontrolsüz istenmeyen dengesiz uyarılması ile eklemleri ve tüm sistemleri etkileyen otoimmün hastalık sürecini başlatır.

Romatizma hastalıklarında vücudun savunma sisteminin aşırı aktivasyonu ile sıklıkla kendi dokularına saldırma görülür.

ROMATİZMAL HASTALIKLARIN ÖZELLİKLERİ

Romatizmal hastalıkların önemli bir bölümünün kesin nedeni bilinmeyip, çoğunlukla enfeksiyöz bir temeli olmayıp, kalıtsal özellikler önem taşıyabilmektedir.

Eklemlere binen yükü artıran aşırı kilo gibi nedenler romatizmal hastalıkların şiddetini artırır.

Romatizmal hastalıklar eklem, kas, kalp damar, akciğer ve böbrek deri ve gibi diğer organları da tutabilir.

Ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı, tutulan bölgede ısı artışı ve yorgunluk gibi şikayetler sıklıkla görülür.

ROMATİZMA VE OZON TEDAVİSİ

Ozon tedavisi ile vücutta antioksidan ve antinflamatuar sistemler aktifleşerek hastalıklara karşı koruma sağlar. Ozon tedavisi aynı zamanda oksijen terapisi olarak da adlandırılır. Dolaşım bozuklukları giderilerek dokular daha iyi oksijenlenir. Medikal ozon tedavisinin antioksidan özelliği sayesinde serbest radikaller vücuttan dışarıya atılır. Ozon tedavisi ile romatizma hastalarının ağrılarının azaldığı, uyku kalitelerinin arttığı ve kullandıkları ilaçları azalttıkları görülmektedir. Ozon tedavisi ile ilaç etkileşimi olmayıp ve zararlı veya yan etkisi gösterilememiştir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini arttırır.

Ozon tedavisi romatizmal hastalıklarda görülen duygu-durum bozuklukları, yılgınlık, depresyon, yorgunluk gibi şikâyetlere karşı faydaları gösterilmiştir. Böbrek, Karaciğer, Kalp Damar, Akciğer, Mide Bağırsak sistemi, Kas İskelet sistemi, Beyin ve Sinir hastalıkları ve Şeker Hastalıkları ve diğer birçok Akut ve Kronik hastalıklarda yaygın olarak kullanılan bir destek tedavisidir.