randevu

OMUZ AĞRILARI TEDAVİSİ

Omuz eklemi, vücudumuzda en geniş hareket açıklığına sahip olan eklemdir. Kürek kemiği, köprücük kemiği ve omuz başı kemiğinin biraraya gelmesinden oluşan bir eklemdir. Genellikle 40 yaş üzerinde ve şeker hastalarında daha sık görülmektedir. Omuz ağrısının erişkinlerde görülen en sık nedeni omuzda döndürücü kas kirişlerinin sıkışması sonucu ortaya çıkar. Omuz problemleri herkeste ortaya çıkabilir. Omuz aşınması ve yırtıkları, omuz çıkması, omuz kırıkları ve donuk omuz gibi problemlerle ortaya çıkan ağrılar, modern ve alternatif tıp uygulamaları ile tedavi edilebilir.

Donuk omuz eklem kapsülünün daralması sonucu kolun hareketlerinin ileri derecede kısıtlanması sonucu ortaya çıkan klinik bir tablodur. Özellikle kolunu omuz seviyesinde ve onun üzerinde tutarak çalışmak zorunda olanlarda kirişler omuz kemikleri arasında sıkıştıkları için daha kolay yıpranırlar. Ağrı omuzun ön kısmındadır ve ağrı dirseğe kadar yayılabilir. Omuz aşınması ve yırtıkları, omuz çıkması, omuz kırıkları ve donuk omuz gibi problemlerle ortaya çıkan ağrılar, tamamlayıcı ve alternatif tedavi uygulamaları ve düzenli egzersizlerle tedavi edilmektedir.

Eklemleriniz, bağlar, tendonlar ve kemikleriniz ani veya tekrarlı hareketlerden dolayı zarar görebilir.

Hangi yaştan olursa olsun, herkes omuz sorunları yaşayabilir. Tekrar eden hareketler içeren işler, yılların geçmesi ve bazı sporlar bu durumu tetikleyebilir.

Ağrı omuzun küçük bir bölgesinde olabileceği gibi tüm kola da dağılabilir. İkinci durum olarak bu durum vücudunuzun bu bölgesinden geçen sinirler ile ilgili bir sorundan dolayı olabilir.

Omuz ağrıları eklemlerin fazla kullanılması nedeniyle olduğundan, yapabileceğiniz en iyi şey omuz eklemini dinlendirmektir.

Tamamen hareketsiz bırakmak ise “donmuş omuz” denilen bir duruma yol açabilir, küçücük bir harekette bile ağrı hissedip hiçbir şey yapamazsınız.

Şişme ve ağrılara karşı buz ile yapılan soğuk uygulama bölgeyi uyuşturarak önemli derecede rahatlama sağlar. Belirtiler gidene kadar her iki saatte bir tekrar edilir.

Ancak, nemli ılık ısı uygulamasını bağlar, tendonlar ve kaslara uygulamayı tercih edin. Bu aynı zamanda kan akışına yardımcı olacaktır.

Dokuların su kaybetmesine neden olup zedelenmelere yol açan elektrikli battaniyelerden tercih edilmemelidir.

Bir başka işe yarayabilecek hareket ise omzunuzu ileri geri birkaç defa döndürmektir. Bu esneme hareketlerini günün herhangi bir vaktinde yapabilirsiniz.

DOKTORUMUZA SORUN

TIKLAYIN

Özellikle kolunu omuz seviyesinde ve onun üzerinde tutarak çalışmak zorunda olan kişilerde görülen omuz ağrısı ozonla tedavi ediliyor.

Ağrı, geceleri ve kolu omuz seviyesinden yükseğe kaldırmakla artar. Aktif hareketler kısıtlı ve ağrılıdır. Ultrasonografi ve MR tanıya yardımcı olur. Ağrının şiddetli olduğu dönemlerde kısa süreli istirahat gereklidir. Tedavisinde proloterapi, medikal ozon tedavileri uygulanır. Ozon oksijenin yüksek enerjili halidir. Ozon tedavisi ile omuz eklem ağrılarında çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Hastaların günlük yaşam aktiviteleri düzenlenmeli ve omuz kuşağı kasları kuvvetlendirici tedavi de başlanmalıdır.

Donuk omuz 2-3 yıl sürebilen bir hastalıktır ve bu hastalarda eklem içine medikal ozon tedavisi ile eklem hareket açıklığı artmakta ve hastanın ağrısı giderilmektedir.

Omuz ağrısı Tedavisinde ayrıca Proloterapi, Fitoterapi tedavileri ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Bir Mesaj Gönderin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ARA