Küme Baş Ağrısı Nedir?

Küme baş ağrısı nedir?

Küme baş ağrısı, nadir görülen ancak herkesin hayatında bir kez de olsa yaşadığı aylarca senelerce devam edebilen. bir baş ağrısı türüdür. Ağrının şiddeti kişiden kişiye ve hastalığın algılanmasına göre değişik şiddet ve yoğunlukta olabilmektedir.

Küme baş ağrısı atağında, kan damarlarında genişleme sempatik sinir ağının basıya bağlı olarak aktivasyona bir reaksiyonu olarak görülmektedir. Küme baş ağrıları genellikle tek taraflı olarak ve belli dönemlerde ve özellikle mevsim geçişlerinde15 dakika ile 3-5 saate kadar sürebilmektedir. Ağrılı ve ağrısız dönemler aylar ve yıllar olarak birbirini izleyerek, hızlı belirti gösterdiği gibi hızlıda geçebilir.

küme tipi baş ağrısı

Küme baş ağrıları kimlerde görülür?

Klasik küme baş ağrısı genellikle 20-40 yaş aralığındaki popülasyonda görülmektedir Küme baş ağrılarının nedenleri arasında alkol ve sigara kullanmışsa da kesin neden olarak gösterilememektedir. Küme baş ağrıların oluşumunda psikosomatik faktörler daha ağırlıklı neden olarak suçlanmaktadır.

Küme Baş Ağrısına Eşlik eden Bulgular

Küme tipi baş ağrısı belirtileri arasında;

  • Burun tıkanıklığı ve akıntısı,
  • Gözde kızarma, yaşarma, küçülme,
  • Göz çevresinde şişlik ve göz kapağında düşüklük. Tüm bu belirtiler hastalardaki ağrıya ve kızarıklık, şişme ve akıntı benzeri yakınmalara da neden olur. Bu değişimlerin temelinde otonom sinir sisteminin o bölgedeki geçici aksaması vardır.

Küme Baş Ağrıları Önlenebilir mi?

Küme baş ağrıları yaklaşımında altta yatan tetikleyici mekanizma ortaya konularak çözülmelidir. Ağrı kaynağı, bölgesel uyaran kaynağı olabilecek dişler ve sinüsler değerlendirilmelidir. Tedavisinde birçok yaklaşım türü ve tedavi yöntemleri bulunmakta olup bu da hastanın klinik tablosuna göre değişmektedir.