Kalp Hastalığı ve Diyabet Arasındaki Bağlantıyı Anlamak

Tip 2 diyabet hastaları için kalp hastalığı en yaygın ölüm nedenidir.

Şeker hastalığınız varsa, kardiyovasküler hastalık geliştirme riskiniz genel popülasyonun iki katından fazladır .

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Diyabet ve kalp hastalığı arasındaki bağlantıyı anlamak, önlemeye yönelik ilk adımdır.

 

Diyabet kalp hastalığına neden olur mu?

Diyabetli kişilerin kanındaki yüksek glikoz (şeker) seviyeleri, sonunda kan damarlarına ve onları kontrol eden sinirlere zarar verebilir.

Vücut dokuları tipik olarak bir enerji kaynağı olarak şekeri kullanır. Karaciğerde bir glikojen formu olarak depolanır.

Şeker hastalığınız varsa, şeker kan dolaşımınızda kalabilir ve karaciğerden kanınıza sızabilir ve daha sonra kan damarlarınıza ve onları kontrol eden sinirlere zarar verebilir.

Tıkalı bir koroner arter, kanın kalbinize oksijen ve besin sağlamasını yavaşlatabilir veya durdurabilir. Kalp hastalığı riski, diyabetiniz ne kadar uzun süre varsa artar.

Kan şekerini izlemek, diyabetin doğru şekilde yönetilmesinin önemli bir parçasıdır. Doktorunuzun talimatlarına göre seviyeleri kontrol edin.

Seviyelerinizin bir günlüğünü tutun ve bir sonraki randevunuza getirin, böylece siz ve doktorunuz birlikte gözden geçirebilir.

Aşağıdakiler, diyabetiniz varsa kalp hastalığı riskinizi artırabilecek bazı ek faktörlerdir:

 

Yüksek tansiyon

Yüksek tansiyon, diyabetli kişiler arasında kalp hastalığı için en yaygın risk faktörlerinden biridir.

Kalbinize baskı yapar ve kan damarlarınıza zarar verir. Bu, sizi aşağıdakiler dahil çeşitli komplikasyonlara karşı daha duyarlı hale getirir:

 • kalp krizi
 • inme
 • böbrek sorunları
 • görme sorunları

Hem şeker hastalığınız hem de yüksek tansiyonunuz varsa, kalp hastalığı geliştirme olasılığınız şeker hastası olmayan insanlara göre en az iki kat daha fazladır.

Kan basıncınızı yönetmenin en basit yolu sağlıklı bir diyet benimsemek, düzenli egzersiz yapmak ve gerekirse doktorunuzun önerdiği ilaçları almaktır.

Yüksek kolesterol

Kolesterol ve trigliserit gibi kötü yönetilen kan yağı seviyeleri, diyabetli kişilerde yaygındır. Ayrıca kalp hastalığına yakalanma riskini de artırabilirler.

Çok fazla LDL (“kötü”) kolesterol ve yetersiz HDL (“iyi”) kolesterol, kan damarlarınızda yağ plağı birikmesine neden olabilir. Bu, tıkanmalara neden olabilir ve kalp krizi veya felç geçirmeye neden olabilir.

Çoğu durumda genetik kolesterol seviyelerini etkilese de, sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yaparak ve düzenli bir egzersiz rutini sürdürerek seviyelerinizi  iyileştirebilirsiniz.

 

Obezite

Diyabetli kişilerin fazla kilolu veya obez olma olasılığı daha yüksektir. Her iki durum da kalp hastalığı için risk faktörleridir.

Obezitenin aşağıdakiler üzerinde güçlü bir etkisi vardır:

 • tansiyon
 • kan şekeri
 • kolesterol seviyeleri

Kilo kaybı, kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Kilonuzu yönetmenin en etkili yollarından biri, sağlıklı bir beslenme planı oluşturmak için bir diyetisyen veya beslenme uzmanı ile çalışmaktır. Düzenli egzersiz de kilo yönetiminde önemli bir rol oynar.

 

Hareketsiz yaşam tarzı

Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak, yüksek tansiyon ve obezite gibi kalp hastalığı risk faktörlerini ciddi şekilde artırabilir.

Her yetişkinin haftada en az 2 saat 30 dakika orta yoğunlukta aerobik egzersiz yapmasını önerilir.

 

Sigara içmek

Şeker hastalığınız varsa ve sigara içiyorsanız, kalp hastalığına yakalanma riskiniz sigara içmeyenlere göre çok daha yüksektir.

Hem sigara dumanı hem de diyabet, arterlerde bir plak birikimi oluşturur ve bu da onların daralmasına neden olur.

Bu, kalp krizi ve felçten ayak sorunlarına kadar çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Ağır vakalarda ayak problemleri uzuvların kesilmesine bile yol açabilir.

Unutmayın ki bırakmak için asla çok geç değildir. Doktorunuza hangi sigarayı bırakma yöntemlerinin sizin için en uygun olduğunu sorun.

 

Semptomlar

Kalp hastalığının semptomları, şiddetine göre değişebilir. Bazı insanlar hiçbir belirti yaşamaz.

En yaygın semptomlardan bazıları:

 • Göğüs kemiğinizin arkasındaki göğsünüzde kollarınıza, boynunuza veya sırtınıza yayılabilen basınç, gerginlik veya ağrı
 • nefes darlığı
 • yorgunluk
 • baş dönmesi veya halsizlik

Diyet

Şeker hastalığınız varsa kalp hastalığını önlemeye yardımcı olmak için, diğer faydaların yanı sıra genel kolesterolünüzü ve kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olabilecek bir diyet uygulamaya çalışın.

Sağlıklı yiyecek örnekleri şunlardır:

 • ıspanak ve lahana gibi yapraklı yeşillikler
 • somon ve sardalya gibi soğuk su balıkları
 • badem, ceviz ve diğer kuruyemişler
 • kepekli tahıllar ve yulaf

Aşağıdakileri alımınızı sınırlandırmaya çalışın:

 • sodyum
 • şeker
 • Trans yağ
 • doymuş yağlar

Her zaman marketlerde veya restoranlarda az yağlı seçenekleri tercih etmeye çalışın.

 

Ne zaman doktora görünmeli

Artık kalp hastalığı ile diyabet arasındaki bağlantıyı daha iyi anladığınıza göre, harekete geçme zamanı.

Mümkün olduğunda sağlıklı beslenin, aktif kalın ve tansiyonunuzu, kan şekerinizi ve kolesterol seviyenizi yönetmek için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Diyabetin olması, kalp hastalığı gibi başka rahatsızlıklar da geliştireceğiniz anlamına gelmez.

Kendi risk faktörlerinizi yönetme ve yaşam tarzı değişiklikleri yoluyla kalp sağlığınızı iyileştirme ve sizin için doğru olan bir tedavi planı oluşturmak için doktorunuzla birlikte çalışmalısınız.

 


Diyabet Nedir?

Diyabet belirtileri nelerdir?

Diyabetin tedavisi nasıl yapılır?

Diyabet değerleri

Şeker Hastalığı Değerleri

Şeker Hastalığı Neden Olur?

Bu ve daha pek çok sorunuz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.