ISIRGAN OTU ÇAYININ SAĞLIĞA FAYDALARI

Isırgan otu, kuzey Avrupa ve Asya kökenli bir bitkidir. Bilimsel adı Urtica dioica’dır . Bitki kalp şeklinde yapraklara, sarı veya pembe çiçeklere sahiptir, ancak gövdesi, dokunulduğunda acı verici kimyasallar açığa çıkaran küçük, sert tüylerle kaplıdır.

Isırgan otu bitkisinin yaprakları, gövdesi veya kökü ezilip toz, tentür, krem, çay ve daha fazlasına dönüştürülebilir. İnsanlar onu yüzyıllardır bitkisel bir ilaç olarak kullanmış olsa da, modern araştırmalar ısırgan otu ve ısırgan çayının potansiyel sağlık yararlarının çoğunu desteklemektedir.

1. İdrar yolu sorunlarına karşı etkilidir

Isırgan otu, zararlı bakterileri idrar yolundan temizlemeye yardımcı olabilir. Bu, iyi huylu prostat hiperplazisi gibi idrar sorunları olan kişilere fayda sağlayabilir . Bu sorun erkeklerde prostat bezinin büyümesine neden olur. Bu ağrıya veya idrar yaparken başka sorunlara neden olabilir.

Isırgan otu ayrıca idrar yolu ile ilgili enfeksiyonlar veya durumlar için aldığınız ilaçları desteklemeye yardımcı olabilir. Bitkisel ilaçlarla doktorunuzun verdiği ilaçlar arasındaki olası etkileşimler hakkında önce doktorunuzla konuşmanızı tavsiye ederim.

2. Ağrılara iyi gelir

Isırgan otu tarihsel olarak özellikle artrit ile ilgili ağrıları ve ağrılı kasları tedavi etmek için kullanılmıştır. Isırgan otu çayı osteoartrit ile iltihap ve ağrılarını azaltabilir.

3. Kan şekeri yönetimi

Isırgan otu kan şekeri seviyeleri üzerinde bazı umut verici etkiler göstermiştir. Bu, pankreasın kan şekerini düşüren bir hormon olan daha fazla insülin üretmesine veya serbest bırakmasına yardımcı olabilir.

4. Polifenollerin gücü

Isırgan otu, polifenoller adı verilen bitki kimyasalları bakımından zengindir. Polifenoller üzerine yapılan araştırmalar, bu güçlü bileşiklerin diyabet, obezite, kanser ve kalp hastalığı gibi iltihaplanma ile ilgili kronik hastalıkların önlenmesinde ve yönetiminde rol oynayabileceğini göstermektedir.

Özellikle, ısırgan otu ekstraktından elde edilen polifenoller, meme kanseri kaynaklı ve prostat kanseri kaynaklı kaynakları tedavi etmede potansiyel faydaları olduğu görülmektedir. Isırgan otu gibi bitkiler ayrıca vücudu yaşlanmaya ve hücre hasarına karşı koruyan maddeler olan güçlü antioksidanlar içerir.

Isırgan otu çayı nasıl yapılır?

Isırgan otu çayını paketler halinde satın alabilirsiniz, ancak yaprakları kendiniz de yetiştirebilir veya hasat edebilirsiniz. Taze yapraklarla, ısırganın tercih ettiğiniz suya oranını deneyin, ancak genel kullanım olarak her fincan yaprak için iki bardak sudur.

Tarifi şöyle:

Yapraklara su ekleyin.

Suyu sadece kaynatın.

Ateşi kapatın ve beş dakika bekletin.

Karışımı küçük bir süzgeçten geçirin.

İsterseniz biraz bal, tarçın veya stevia ekleyin.

Herhangi bir reaksiyonunuz olmadığından emin olmak için sadece bir fincan ısırgan çayı içerek başlayın.

Uyarı

Herhangi bir yeni bitki veya ek denemeden önce doktorunuzla konuşun. Çay gibi tamamen doğal yiyecekler ve içecekler bile alerjik reaksiyonlara neden olabilir veya bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bazı otlar ve takviyeler, belirli sağlık koşullarına sahip insanlar için zararlı olabilir.