randevu
Hemanjiom Damar Beni Tedavisi

Çocuklarda gül lekeleri veya damar beni olarak tanımlanır. İçi kan dolu süngerimsi damar yumakları gelişmesi ile oluşan bir sorundur. Hemanjiom veya damar yumakları, damarların adeta yumak şekilinde büyümesidir. Bebeklerde sık görülen ve damar benleri de denen hastalık; gittikçe büyüyebilir veya kanama yapabilir. Bu nedenle hemen tedavi altına alınmalıdır.

Tüm organları tutabilen, genellikle kol, bacak ve yüz bölgelerinde dudak kenarında, göz ve dilde görülebilir. Büyüklüğü 1 mm’den bir yüzün tüm bölgesini saracak kadar büyüyebilen bir çeşit tümördür.  Bebeklerde en sık görülen bölgeler kol, kafa ve göbek bölgesidir. Hemanjiom oluşumunda bilinen sebeplerden birisi ana rahminde üretilen proteinlerden bebeğin etkilenmesi neden olarak gösterilmektedir. Hemanjiom tedavisi için uygulanacak yöntem ve atılacak adımların sağlıklı olması adına biyopsi uygulanabilmektedir. Kötü huylu olana hemanjiosarkom nadir rastlanan bir hastalıktır.

Hemanjiom Çeşitleri Nelerdir?

– Çilek Tipi Hemanjiom: Yaygın olarak görülen küçük damar benleridir.

– Şarap Lekesi (port-wine stain): Doğumda veya doğumdan kısa bir süre sonra yüzeyel leke gibi ortaya çıkan lekelerdir.

– Melek öpücüğü: Alın bölgesinde görülen leke gibi hemanjiom türüdür.

– Leylek Isırığı: Ensede görülen ve kendiliğinden düzelen lekelerdir.

– Gül lekesi: Cilt üzerinde görülen lekelere denmektedir.

– Hemanjiomatozis: Hemanjiomun vücudu tüme yakın tutmasıdır.

– Vücutta kırmızı benler: Daha çok gövdede oluşan, chery sınıfına giren,  40 yaşından sonra ortaya çıkan kırmızı noktacıklar.

 

Organlarda Görülen Hemanjiomlar: Kılcal hemanjiom derinin üst kısmında görülür. Kavernöz hemanjiom ise derinin altında görülür. çoğunlukla karaciğer olmak üzer beyin gibi organlarda görülür. Ancak en az rastlanan ve en az görülen hemanjiom kavernöz hemanjiom olmaktadır.

 

Kavernöz hemanjiom, diğer hemanjiom türleri gibi kolay küçülerek kaybolmaz ve zamanla daha da büyüme gözlemlenir. Diğer hemanjiomlara göre yumuşak bir yapısı bulunur. Kişilerde yüzde, boyunda, göz kapağında, alında kırmızı kırmızı gözlemlenir. Bunun yanı sıra beyinde ve karaciğer gibi yerlerde görülen kavernöz hemanjiom kişide belirli rahatsızlıklar ortaya çıkartabilir. Kavernöz karaciğer hemanjiomu, karaciğerde görülen kanserli olmayan iyi huylu kitledir. Bu hastalık genellikle ultrason, tomografi ve MR ile anlaşılabilir.

HEMANJIOM HANGİ BÖLGELERDE GÖRÜLÜR?

Ciddi bir rahatsızlık olan hemanjiomlar hemen hemen vücudumuzun her yerinde görülebilmektedir. Damar beni olarak bilinen hemanjiomun oluşmasında kesin ve bilimsel net bir sebep yoktur. Vücudumuzun yüz bölgesinde, göz kapağımızda ve çevresinde, dudakta, ağız içinde vs. olmak üzere her yerinde görülebilir. Doğuştan itibaren oluşan bir rahatsızlıktır. Yeni doğan bebeklerde daha sık görülmektedir. Ayrıca iç organlarımızdan da karaciğer ve beyin gibi organlarımızda hemanjiom hastalığı çıkmaktadır.

 

AMELİYATSIZ HEMANJIOM TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Hemanjiom (Damar beni) tedavisi:

Bebeklerde hemanjiom tedavisi için; öncelikle hangi tür hemanjiom olduğunu tespit edilir ve uygun tedavi şekline karar verilir.

Hemanjiom büyüklüğü ve bulunduğu yer göz önüne alınarak lazer, köpük, infrared ve radyofrekans yöntemlerinden biri tercih edilir. Hangi yöntemin kullanılacağı hemanjiomun evresine, bulunduğu yere göre farklılık göstermektedir. Ameliyatsız hemanjiom tedavisi yukarıda bahsi geçen hangi uygulama ile yapılırsa yapılsın seanslar halinde gerçekleşmektedir. Hemanjiomun tamamen iyileşerek bölgedeki kitlenin yok olması zaman almaktadır.

 

Skleroterapi tedavisinde: Hemanjiom tedavisinde farkı anında görebileceğiniz etkili bir tedavi yöntemidir. Hemanjiomun durumuna göre seanslarla bu rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz. Burada yayılma eğilime giren ilaç damarların içinde yayılarak hemanjiomlu kitleyi besleyen damarlar ortadan kaldırır. Ayrıca hemanjiomlu kavernöz yapılar tromboze edilerek ortadan kaldırılır.

 

Köpük skleroterpisi: Skleroterapide kullanılan maddenin köpürtülerek damara verilmesidir. Köpüklü maddenin hemanjiomlu damarlara enjeksiyon edilmesiyle ortaya çıkan damar benleri yok edilir.

 

Lazerle Hemanjiom Tedavisi:

Daha çok yüzeysel hemanjiomlar için kullanılır. Cihazdan gönderilen ışınlar doğrudan hemanjiomlu bölgeye uygulanmaktadır. Burada ısınmaya başlayan lazer ışınları yüksek ısıda hemanjiomlu alanda tahribata yol açar. Belirli aralıklarla seanslar uygulandıkça hemanjiomlu alan tamamen yok olur. Hastalığın yaygınlığına göre bir kaç seans sürebilir.

İlaçla Hemanjiom Tedavisi

Damar beni ya da patolojik tanımlamayla hemanjiomlar, damarların yoğun bir yumak yapması sonucu ortaya çıkan ve genellikle doğuştan olan bir durumdur. Tedaviye karar vermeden önce bir süre hasta izlenmelidir. Çünkü bu damar yumakları bazı bebeklerde hiç değişmeden kalmakta, bazen kendiliğinden gerilemekte veya büyümektedir. Büyümeden duruyorsa veya büyüyorsa uygulanacak tedavi yöntemlerinden biriside ilaç tedavisidir.

Propranolol Hemanjiom Tedavisi

Çocuğun ilk bir yaşında vücutta salgılanan “damar geliştirici faktör” yüksektir. Hemanjiomun ilerlemesi, büyümesi veya genişlemesinde bu damar geliştirici faktörün etkisi bulunmaktadır.

Hemanjiomun tedavisinde beta bloker grubundan ve etki maddesi propranolol olan ilaç kullanılmaktadır. İlacın hangi dozda uygulanacağı doktor tarafından belirlenmelidir. Çünkü hastalar genellikle bebek olduğu için ilacın dozu çok önemlidir.

Propranolol dozu yakın takiple belirlenir. Gerek hastalığı gerekse propranolol dozu belirlemek için hasta kontrole çağrılır. Propranolol tedavisinde hemanjiomun büyüyüp büyümediği önemidir.

Hemanjiom tedavisinde ayrıca kortikosteroidler, interferon alfa 2a, embolizasyon, beta bloker (propronalol)  tedavisi, radyoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Hemanjiom Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Hemanjiomlar iyi huylu bir hastalık olup bir kısmı ilerleyen zamanlarda kendiliğinden geçebilmektedir. Kaybolan hemanjiomlar için herhangi bir tedavi gerekmez. Ancak büyüyen hemanjiomların tedavi edilmemesi durumunda o bölgeyi saracak kadar genişleyerek estetik görüntü bozukluğunu ortaya çıkarır.  Ayrıca tedavi edilmeyen damar beni herhangi bir durumdan dolayı zedelenirse kanama gösterebilir.

Hemanjiom - Damar beni Takibi

Damar beni olan kişiler için dikkat edilmesi gereken önlemli hususlar vardır. Örneğin, vücudumuzda ilk gördüğümüz anda damar benlerini ölçün ve fotoğrafını çekin. Hemanjiomlu bölgenizi ölçün ve tarihinizi not edin, cm ve tarih gibi. Önceki ölçümlerle karşılaştırarak bu ölçme işlemini tekrar edelim. Bir önceki ölçüm ile karşılaştırmak gerekir. Damar beni boyu aynı ise sorun yoktur. Fakat önceki ölçüm sayısından büyük sayı çıkarsa bu sorunun büyüme eğilimine girdiğini gösterir ve hasta yakın takip edilmelidir. Büyüme eğilimi varsa tedavi başlanmalıdır. Yine seyrek olarak bazı vakalar ilaçla küçülebilmektedir.

Netice itibari ile hemanjiom şüphesi olan vakanın biran önce Kalp Damar Cerrahi Uzmanına görünmesi gerekir.

Bursa’da bulunan modern ve konforlu kliniğimizde Hemanjiom tedavisiyle başarılı sonuçlar alıyoruz.

Instagram sayfamıza gitmek için tıklayınız

DOKTORUMUZA SORUN

BİR MESAJ GÖNDERİN

Bir Mesaj Gönderin

Bilgi ve Randevu İçin Arayın

0541 207 22 95 - 0224 249 44 41

Adresimiz: Odunluk Mah. Erdoğan Binyücel Cad., Eker İş Merkezi,
C Blok, Kat 1, No: 108 Nilüfer-Bursa

Tedavi ve Randevu
için Bizi Arayın


Kliniğimize gelin, modern tedavi yöntemlerimizle sağlığınıza kavuşun!

0541 207 22 95

0224 249 44 41

ADRESİMİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ARA