GLUTATYONUN FAYDALARI

Glutatyon, hücrelerde üretilen bir antioksidandır. Büyük ölçüde üç amino asitten oluşur: glutamin, glisin ve sistein.

Vücuttaki glutatyon seviyeleri, yetersiz beslenme, çevresel toksinler ve stres gibi bir dizi faktör tarafından azaltılabilir. Seviyeleri de yaşla birlikte düşer.

Vücut tarafından doğal olarak üretilmesinin yanı sıra, glutatyon intravenöz, topikal veya inhalant olarak verilebilir.

Glutatyonun faydaları:

1. Oksidatif stresi azaltabilir

Oksidatif stres, serbest radikallerin üretimi ile vücudun bunlarla savaşma yeteneği arasında bir dengesizlik olduğunda ortaya çıkar. Çok yüksek seviyelerde oksidatif stres, birçok hastalığın habercisi olabilir. Bunlara diyabet, kanser ve romatoid artrit dahildir. Glutatyon, oksidatif stresin etkisini ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve bu da hastalığı azaltabilir.

Glutatyon eksikliği, kansere yol açabilecek oksidatif stres seviyelerinin artmasına yol açabilir. Ayrıca, yüksek glutatyon seviyeleri kanser hücrelerinde antioksidan seviyelerini ve oksidatif strese karşı direnci arttırır.

2. Sedef hastalığını iyileştirebilir
3. Yağlı karaciğer hastalığında hücre hasarını azaltabilir

Karaciğerdeki hücre ölümü, glutatyon dahil antioksidanların eksikliği nedeniyle şiddetlenebilir. Bu, hem alkol kullananlarda hem de kullanmayanlarda yağlı karaciğer hastalığına yol açabilir . Glutatyonun alkolik ve alkolsüz kronik yağlı karaciğer hastalığı olan bireylerin kanındaki protein, enzim ve bilirubin seviyelerini iyileştirdiği gösterilmiştir.

4. Yaşlı bireylerde insülin direncini arttırabilir

İnsanlar yaşlandıkça daha az glutatyon üretirler. Çalışmalar bulguları, düşük glutatyon seviyelerinin daha az yağ yakımı ve vücutta daha yüksek yağ depolama oranları ile ilişkili olduğunu gösterdi.

5. Periferik arter hastalığı olan kişiler için hareket kabiliyetini arttırabilir

Periferik arter hastalığı , periferik arterler plakla tıkandığında ortaya çıkar. Bu en sık bacaklarda olur. Bir çalışma , glutatyonun dolaşımı iyileştirdiğini ve daha uzun mesafeler için ağrısız yürüme yeteneğini artırdığını bildirdi. 

6. Parkinson hastalığının semptomlarını azaltabilir

Parkinson hastalığı , merkezi sinir sistemini etkiler ve titreme gibi semptomlarla tanımlanır. Şu anda tedavisi yok. Araştırmalar  glutatyonun hastalığın semptomlarını azaltmaya ve bu hastalığı olan kişilerde yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

7. Otoimmün hastalıklarla mücadeleye yardımcı olur

Otoimmün hastalıkların neden olduğu kronik iltihaplanma oksidatif stresi artırabilir. Bu hastalıklar arasında romatoid artrit, çölyak hastalığı ve lupus bulunur. Glutatyon, vücudun immünolojik tepkisini uyararak veya azaltarak oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur. Otoimmün hastalıklar, belirli hücrelerdeki mitokondriye saldırır. Glutatyon, serbest radikalleri ortadan kaldırarak hücre mitokondrisini korumaya çalışır.

8. Otizmli çocuklarda oksidatif hasarı azaltabilir

Bilimsel çalışmalar otizmli çocukların beyinlerinde daha yüksek oksidatif hasar ve daha düşük glutatyon seviyelerine sahip olduğunu belirtmektedir. Bu, otizmli çocuklarda cıva gibi maddelerden kaynaklanan nörolojik hasara karşı duyarlılığını arttırır.

Yapılan bilimsel çalışmalarda sistein, plazma sülfat ve tam kan glutatyon düzeylerinde iyileşme gösterdi.

9. Diyabetin etkisini azaltır

Uzun vadeli yüksek kan şekeri, düşük miktarda glutatyon ile ilişkilidir. Bu oksidatif strese ve doku hasarına yol açabilir. Bir bilimsel çalışma , sistein ve glisin ile diyet takviyesinin glutatyon seviyelerini artırdığını buldu. Ayrıca, yüksek şeker seviyelerine rağmen, kontrolsüz diyabetli kişilerde oksidatif stresi ve hasarı azalttı. 

10. Solunum yolu hastalığı semptomlarını azaltabilir

N-asetilsistein, astım ve kistik fibroz gibi durumları tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Bir inhalant olarak, mukusun incelmesine ve daha az macun kıvamına gelmesine yardımcı olur, iltihabı azaltır.

C VİTAMİNİ TAKVİYESİ İLE BAĞIŞIKLIĞINIZI GÜÇLENDİRİN