GLUTATYON FAYDALARI VE TEDAVİSİ

GLUTATYON

Glutatyon, hücrelerde üretilen bir antioksidandır. Büyük ölçüde üç amino asitten oluşur: glutamin, glisin ve sistein.

Vücuttaki glutatyon seviyeleri, yetersiz beslenme, çevresel toksinler ve stres gibi bir dizi faktör tarafından azaltılabilir. Seviyeleri de yaşla birlikte düşer.

Vücut tarafından doğal olarak üretilmesinin yanı sıra, glutatyon intravenöz, topikal veya inhalant olarak verilebilir.

Glutatyonun Faydaları

Glutatyon Oksidatif stresi azaltabilir

Oksidatif stres, serbest radikallerin üretimi ile vücudun bunlarla savaşma yeteneği arasında bir dengesizlik olduğunda ortaya çıkar. Çok yüksek seviyelerde oksidatif stres, birçok hastalığın habercisi olabilir. Bunlara diyabet, kanser ve romatoid artrit dahildir. Glutatyon, oksidatif stresin etkisini ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve bu da hastalığı azaltabilir.

Glutatyon eksikliği, kansere yol açabilecek oksidatif stres seviyelerinin artmasına yol açabilir. Ayrıca, yüksek glutatyon seviyeleri kanser hücrelerinde antioksidan seviyelerini ve oksidatif strese karşı direnci arttırır.

Sedef hastalığına glutatyon iyi gelebilir
Yağlı karaciğer hastalığında glutatyon hücre hasarını azaltabilir

Karaciğerdeki hücre ölümü, glutatyon dahil antioksidanların eksikliği nedeniyle şiddetlenebilir. Bu, hem alkol kullananlarda hem de kullanmayanlarda yağlı karaciğer hastalığına yol açabilir . Glutatyonun alkolik ve alkolsüz kronik yağlı karaciğer hastalığı olan bireylerin kanındaki protein, enzim ve bilirubin seviyelerini iyileştirdiği gösterilmiştir.

Glutatyon yaşlı bireylerde insülin direncini arttırabilir

İnsanlar yaşlandıkça daha az glutatyon üretirler. Çalışmalar bulguları, düşük glutatyon seviyelerinin daha az yağ yakımı ve vücutta daha yüksek yağ depolama oranları ile ilişkili olduğunu gösterdi.

Periferik arter hastalığı olan kişiler için glutatyon hareket kabiliyetini arttırabilir

Periferik arter hastalığı , periferik arterler plakla tıkandığında ortaya çıkar. Bu en sık bacaklarda olur. Bir çalışma , glutatyonun dolaşımı iyileştirdiğini ve daha uzun mesafeler için ağrısız yürüme yeteneğini artırdığını bildirdi. 

Glutatyon parkinson hastalığının semptomlarını azaltabilir

Parkinson hastalığı , merkezi sinir sistemini etkiler ve titreme gibi semptomlarla tanımlanır. Şu anda tedavisi yok. Araştırmalar  glutatyonun hastalığın semptomlarını azaltmaya ve bu hastalığı olan kişilerde yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Otoimmün hastalıklarla mücadelede glutatyon tedavisi yardımcı olabilir

Otoimmün hastalıkların neden olduğu kronik iltihaplanma oksidatif stresi artırabilir. Bu hastalıklar arasında romatoid artrit, çölyak hastalığı ve lupus bulunur. Glutatyon, vücudun immünolojik tepkisini uyararak veya azaltarak oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur. Otoimmün hastalıklar, belirli hücrelerdeki mitokondriye saldırır. Glutatyon, serbest radikalleri ortadan kaldırarak hücre mitokondrisini korumaya çalışır.

Otizmli çocuklarda glutatyon oksidatif hasarı azaltabilir

Bilimsel çalışmalar otizmli çocukların beyinlerinde daha yüksek oksidatif hasar ve daha düşük glutatyon seviyelerine sahip olduğunu belirtmektedir. Bu, otizmli çocuklarda cıva gibi maddelerden kaynaklanan nörolojik hasara karşı duyarlılığını arttırır.

Yapılan bilimsel çalışmalarda sistein, plazma sülfat ve tam kan glutatyon düzeylerinde iyileşme gösterdi.

Diyabetin etkisini glutatyon azaltabilir

Uzun vadeli yüksek kan şekeri, düşük miktarda glutatyon ile ilişkilidir. Bu oksidatif strese ve doku hasarına yol açabilir. Bir bilimsel çalışma , sistein ve glisin ile diyet takviyesinin glutatyon seviyelerini artırdığını buldu. Ayrıca, yüksek şeker seviyelerine rağmen, kontrolsüz diyabetli kişilerde oksidatif stresi ve hasarı azalttı. 

Glutatyon solunum yolu hastalığı semptomlarını azaltabilir

N-asetilsistein, astım ve kistik fibroz gibi durumları tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Bir inhalant olarak, mukusun incelmesine ve daha az macun kıvamına gelmesine yardımcı olur, iltihabı azaltır.

C VİTAMİNİ (ASKORBİK ASİT)

C vitamini temel bir vitamindir, yani vücudunuz onu üretemez. Yine de birçok rolü vardır ve etkileyici sağlık yararları sözkonusudur.
C vitamini için önerilen günlük alım miktarı kadınlar için 75 mg, erkekler için 90 mg’dır .
Genellikle C vitamini alımınızı gıdalardan almanız tavsiye edilirken, birçok kişi ihtiyaçlarını karşılamak için takviyelere yönelir.
İşte C vitamini almanın bilimsel olarak kanıtlanmış 7 faydası

C vitamini kronik hastalık riskinizi azaltabilir

C vitamini , vücudunuzun doğal savunmasını güçlendirebilen güçlü bir antioksidandır.
Araştırmalar, daha fazla C vitamini tüketmenin kan antioksidan seviyenizi % 30’a kadar artırabileceğini gösteriyor. Bu, vücudun doğal savunmasının iltihapla savaşmasına yardımcı olur.

Yüksek tansiyonu yönetmeye c vitamini yardımcı olabilir

Çalışmalar, C vitamininin hem yüksek tansiyonu olan hem de olmayanlarda kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir .
Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışma, C vitamini takviyesi almanın kalpten kan taşıyan kan damarlarını gevşetmeye ve basıncı seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğunu buldu.
İnsanlar üzerinde yapılan bir çalışma, sağlıklı yetişkinlerde C vitamini takviyesi almanın sistolik kan basıncını (üst değer) 3,8 mmHg ve diyastolik kan basıncını (düşük değer) ortalama 1,5 mmHg azalttığını bulmuştur.
Yüksek tansiyonu olan yetişkinlerde, C vitamini takviyeleri, ortalama olarak sistolik kan basıncını 4,9 mmHg ve diyastolik kan basıncını 1,7 mmHg azaltmıştır.

Askorbik asit Kalp hastalığı riskinizi azaltabilir

Yüksek tansiyon, yüksek trigliserit veya LDL (kötü) kolesterol seviyeleri ve düşük HDL (iyi) kolesterol seviyeleri dahil olmak üzere birçok faktör kalp hastalığı riskini artırır .
C vitamini, kalp hastalığı riskini azaltabilecek bu risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir.
Örneğin, toplam 293.172 katılımcıyla yapılan 9 çalışmanın analizi, 10 yıl sonra, günde en az 700 mg C vitamini alan kişilerin, C vitamini takviyesi almayanlara göre% 25 daha düşük kalp hastalığı riskine sahip olduğunu buldu.
İlginç şekilde, çalışmanın başka bir analizi, takviye değil gıdalardan C vitamini tüketmenin daha düşük kalp hastalığı riski ile bağlantılı olduğunu buldu.
Kısacası, günde en az 500 mg C vitamini almak veya tüketmek kalp hastalığı riskini azaltabilir gibi görünüyor.

Ürik asit seviyelerini c vitamini düşürebilir ve gut ataklarının önlenmesine yardımcı olabilir

Bilimsel çalışmalar C vitamininin kandaki ürik asidi azaltmaya yardımcı olabileceğini ve bunun sonucunda gut ataklarına karşı koruma sağlayabileceğini göstermiştir .
Yapılan bir çalışma, en fazla C vitamini tüketenlerin, en az tüketenlere göre önemli ölçüde daha düşük ürik asit seviyelerine sahip olduğunu buldu.
Başka bir çalışma, C vitamini alımının gelişen gutla bağlantılı olup olmadığını belirlemek için 20 yıl boyunca 46.994 sağlıklı erkeği izledi. C vitamini takviyesi alan kişilerin % 44 daha düşük gut riskine sahip olduğu bulundu.

Askorbik asit demir eksikliğini önlemeye yardımcı olabilir

Demir, vücutta çeşitli işlevleri olan önemli bir besindir. Kırmızı kan hücreleri yapmak ve vücutta oksijeni taşımak için gereklidir.
C vitamini takviyeleri, demirin diyetten emilimini artırmaya yardımcı olabilir . C Vitamini, bitki bazlı demir kaynakları gibi zayıf şekilde emilen demirin, emilmesi daha kolay bir forma dönüştürülmesine yardımcı olur.
Bu özellikle et içermeyen diyet uygulayan kişiler için yararlıdır çünkü et önemli bir demir kaynağıdır.
Sadece 100 mg C vitamini tüketmek demir emilimini % 67 oranında artırabilir.
Sonuç olarak, C vitamini, demir eksikliğine yatkın kişilerde anemi riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Bağışıklık sistemini c vitamini güçlendirebilir

C vitamini, vücudu enfeksiyona karşı korumaya yardımcı olan lenfositler ve fagositler olarak bilinen beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik etmeye yardımcı olur.
C vitamini, bu beyaz kan hücrelerinin, serbest radikaller gibi potansiyel olarak zararlı moleküllerin zarar görmesini önlerken daha etkili çalışmasına yardımcı olur.
C vitamini, cildin savunma sisteminin önemli bir parçasıdır. Aktif olarak cilde taşınır, burada bir antioksidan görevi görebilir ve cildin bariyerlerini güçlendirmeye yardımcı olabilir.
Çalışmalar ayrıca C vitamini almanın yara iyileşme süresini kısaltabileceğini göstermiştir.
Zatürree olan kişilerde C vitamini seviyeleri daha düşük olma eğilimindedir ve C vitamini takviyelerinin iyileşme süresini kısalttığı gösterilmiştir.

C vitamini yaşlandıkça hafızayı ve sinir hücrelerini destekler

Demans, zayıf düşünme ve hafızanın semptomlarını tanımlamak için kullanılan geniş bir terimdir. Dünya çapında 35 milyondan fazla insanı etkiler ve tipik olarak yaşlı yetişkinlerde görülür.
Çalışmalar, beyin, omurga ve sinirler (hep birlikte merkezi sinir sistemi olarak bilinir) yakınındaki oksidatif stres ve iltihaplanmanın demans riskini artırabileceğini göstermektedir.
C vitamini güçlü bir antioksidandır. Bu vitaminin düşük seviyeleri, düşünme ve hatırlama yeteneğinin bozulmasıyla ilişkilendirilmiştir.
Dahası, birkaç çalışma, bunama hastalarının kandaki C vitamini seviyelerinin daha düşük olabileceğini göstermiştir.
Ayrıca, yiyeceklerden veya takviyelerden yüksek C vitamini alımının, yaşlandıkça düşünme ve hafıza üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir.
Diyetinizden yeterince C vitamini almazsanız, C vitamini takviyeleri demans gibi durumlara yardımcı olabilir.

ALFA LİPOİK ASİT

Alpha lipoik asit, antioksidan özelliği olan vitamin benzeri bir maddedir. Maya, karaciğer, böbrek, ıspanak, brokoli ve patates gibi bazı gıda kaynakları alpha lipoik asit kaynaklarıdır.

Alfa lipolik asit hücrenin bir bileşeni ve enerji lokomotifi olan mitokondride işlenmekte ve yapılmaktadır. Böylece mitokondride oluşan bu döngü sayesinde besinlerin enerji kaynağı haline gelmesi mümkün olabilmektedir.

Alfa lipoik asit vücut tarafından doğal olarak üretilen bir antioksidan bileşiktir. Diyabet, diyabetik nöropatiler, Bağışıklık sistemini destekleyici, kansere karşı korma, şelasyon tedavisinde, enfeksiyon korunmasında, HIV / AIDS ve karaciğer hastalıklarında alfa lipoik asit desteği alınabilir.

Alfa lipoik asit nelerde bulunur?

Et, domates, bezelye, ıspanak, brokoli, lahana, pirinç kepeği, patates, karaciğer ve mayalar olmak üzere daha birçok gıda maddeleri alfa lipoik asit kaynaklarıdır.

Alfa lipoik asit takviyesinin kullanım amaçları

Alfa lipoik asitin antioksidan etkisi birçok laboratuar çalışmasında doğrulanmıştır. Hücresel düzeyde, atık maddeleri denilen oksijen radikalleri oluşabilmektedir. Hem vücut tarafından üretilen hem de gıdalarla aldığımız antioksidan özellikli bazı maddeler bu atık maddeleri nötralize ederek vücuttan temizler. Enerji üretiminde çok önemli bir rol oynayan alfa lipoik asit, güçlü bir antioksidan gibi davranır ve tümör hücreleri üzerine apoptotik (programlı hücre ölümü) etkisi olduğu iddia edilmektedir.

  • Şeker hastalığına bağlı şikayetlerin / komplikasyonların tedavisinde, el ve ayak uçlarında duyu kusuru ve sinir hasarı anlamına gelen diyabetik nöropati gibi rahatsızlıkları hafifletmek için alfa lipoik asit denenmektedir.
  • Kanseri destek tedavisi için
  • İlaçlara bağlı işitme siniri hasarını tedavi etmek için
  • Enfeksiyon hastalıklarında, bağışıklığı destekler, HIV ve AIDS destek tedavisinde
  • Hepatit / karaciğer hastalığı tedavisinde
  • Kronik bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.