fbpx
FİTOTERAPİ TEDAVİSİ

Fitoterapi, insanlık tarihi kadar eski bir bilimdir. Fitoterapi bitkilerle tedavi anlamına gelmektedir. Bitkisel kökenli ilaçların tedavide kullanılmasını amaçlayan bilim dalıdır. Bazı bitkilerin tamamının bazılarının ise belli kısımlarının kullanılarak hazırlanan doğal kürlerle hastalıkları tedavi etmeyi ve oluşmadan önce engellemeyi amaçlar.

Bitki Bilimi olarak bilinen Farmakognozi ve Bitkisel Tedavi bilimi olan Fitoterapi öğrenimi, tanı, klinik ve tedavisi belli bir bilimsel etik ve disiplin gerektirmektedir. Çok iyi bilinen bir adaçayının bile 80 değişik çeşidi doğada yetişmektedir. Uzman kişiler bile zaman zaman bitkiyi çıplak gözle baktığında bitkinin toksik olup olmadığını ayırt edememekte ve laboratuar ortamında tanımlamaktadırlar.

FİTOTERAPİ- BİTKİSEL TEDAVİ

Fitoterapi, insanlık tarihi kadar eski bir bilimdir. Bitkisel kökenli ilaçların tedavide kullanılmasını amaçlayan bilim dalıdır. Bazı bitkilerin tamamının bazılarının ise belli kısımlarının kullanılarak hazırlanan doğal kürlerle hastalıkları tedavi etmeyi ve oluşmadan önce engellemeyi amaçlar.

Farmakognozi (Bitki Bilimi) ve Fitoterapi (Bitkisel Tedavi), öğrenimi, tanı, klinik ve tedavisi belli bir bilimsel etik ve disiplin gerektirmektedir. Çok iyi bilinen bir adaçayının bile 80 değişik çeşidi doğada yetişmektedir. Uzman kişiler bile zaman zaman bitkiyi çıplak gözle baktığında bitkinin toksik olup olmadığını ayırt edememekte ve laboratuar ortamında tanımlamaktadırlar.

Fitoterapi hangi rahatsızlıklarda kullanılmaktadır?

1- Atardamar ve toplardamar kan dolaşımı bozukluğu
2- Kalp hastalıkları, tansiyon problemleri
3- Şeker hastalığı (Diyabet)
4- Mide ve bağırsak rahatsızlıkları
5- Solunum yolları hastalıkları, Astım
6- Migren, diğer baş ağrıları
7- Alerji, Cilt hastalıkları
8- Romatizma, Osteoporoz
9- Depresyon, Panik atakları, Sinir hastalıkları
10- Uykusuzluk, değişik kriz dönemi problemleri
11- Aşırı kilo (obesite), Kilo alamama
12- Kadın hastalıkları, Menstrual düzensizlik
13- Kadınlarda buhran dönemi, Menopoza giriş zorlukları
14- Tiroid bezi hastalıkları
15- Kemoterapi sonrası tedavi
16- Böbrek ve idrar yolları hastalıkları Vb.
17- Üşütmeye yönelik hastalıklar, Grip (Üst Solunum Yolları Enfeksiyonları –ÜSYE)

FİTOTERAPİ NEDEN ÖNEMLİ

İnsanlık tarihinde tıp bilimi anatomi bilgisine dayanan cerrahi ve geleneksel yöntemleri kullanan ve geliştiren dahiliye yönünde gelişmesine devam etmiştir. Hastalıkların tedavisinde Kronik hastalığı olan hastalara kimyasal tıp öğretileri bir takım ilaçları yazılıyor, hastalar ilaçlarını kullanıyor, tekrar gelişlerinde reçeteleri yenileniyor. Fitoterapi, kimyasal tıp dışında bitkilerle tedavi seçeneğidir.

İlaçlarını kullanmasına rağmen, diyabet veya hipertansiyon hastalığı iyileşmiyor. Kimyasal tedaviye rağmen hastalık ilerlemeye devam ediyor, bir noktadan sonra ilaçları yeterli gelmiyor. Hastalarda ayak yaraları, böbrek yetmezlikleri, kalp damar, göz ve başka problemler eşlik ediyor.

Günümüzde kullandığımız birçok ilaç bitkisel kökenden geliştirilmiştir. Kalp hastalarının kullandığı digoxin denilen kalp güçlendirici ilaç, digitalis bitkisini özüttür. Kalp yetmezliğinde digitalis bitkisinin kullanımı hem zahmetlidir, hem gerçekçi değildir. Bunun yerine alışılmış, ucuz, temini kolay digoxin kullanılmaktadır. Aspirin söğüt ağacı kabuğundan elde edilmiştir. Kanser hastalarında kullanılan toksik ilaçlar öncelikle mantarlardan elde edildi. Penisilin küflerden elde edildi. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Maddelerin üç boyutlu dizilimi ile ilgili kimyasal üretim yaşamımızda birçok değişikliğe yol açtı. Toz şeker, rafine yağ, kristalize tuz ve tabi kimyasal ilaçlar. Aromalı tuzlar, bulyon, yapay tatlandırıcılar bu kimyasallere örnektir. Günümüzde kimyasal ilaçlar devasa büyük bir sanayidir.

Farmakokimyasal tıbbın temel sorusu “Bu hastalığa hangi ilacı vermeliyim?” haline gelmiştir. Fitoterapötik ve farmakokimyasal tedavi yönüyle olması gereken yaklaşım ise bu hastalığı nasıl tedavi edebilirim yaklaşımı olmalıdır. Bitkisel tedaviler alanındaki uzmanlık ışığında, bitkilerin içindeki aktif maddelerden faydalanıp, doğru beslenerek sağlıklı bir yaşam açısından Fitoterapi önemli bir tedavi şeklidir.

Kanser tedavisinde hücre öldürücü zehirler vermek yerine, kanserin neden bu kadar yaygınlaştığı sorgulanmalı ve doğal koruyucu yöntemler geliştirilmelidir. Maddi kısmını şimdilik bir yana bırakırsak en önemli konu üretilen kimyasal ilaçların içerikleridir. Doğal organizmalara girmemiş kimyasal maddeler artık giriyor olmasıdır. Fitoterapi bu nedenlerle hatırlanmaya ve araştırılmaya değer bir bilimdir.

OBEZİTE TEDAVİSİNDE MATE ÇAYIVücut sağlığına önemli katkılarda bulunup, zayıflatıcı etkisi olan, susuzluğu, açlığı…

Posted by Operatör Doktor Yunus Keser Yılmaz on Tuesday, July 23, 2019

FİTOTERAPİ ile gücünüzü doğadan alın!

İletişim ve Randevu için Bize Ulaşın

Kliniğimize gelin, modern tedavi yöntemlerimizle sağlığınıza kavuşun!

0541 207 22 95

0224 249 44 41

BİZE ULAŞIN

Title

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ARAMA YAP