Fitoterapi Nedir ? Nasıl Yapılır, Kimlere Uygulanır ?

Fitoterapi Nedir? Nasıl uygulanır?

Fitoterapi, bitki bilimi olup bitkilerin tedavi amaçlı kullanılmasını içeren bir tedavi uygulamasıdır. Bitkilerin içerdikleri aktif bileşenlerin sağlık üzerinde ki etkilerini inceleyen çalışmaları ve uygulamaları içermektedir.

Nasıl Uygulanır?

Fitoterapi Uygulaması, bitkilerin sağlık üzerine etkileri açısından ve tedaviye katkı sunması için hazırlanması ve kullanımını içerir. Bitkiler bir çok kısımdan oluşmaktadır bunlar: kökler, kök yapraklar, yapraklar, dallar, çiçekler ve meyveler gibi çeşitli şekillerde kullanılabilir. Fitoterapide kullanılan bitkiler çiğ olarak veya kurutulmuş olarak kullanılabilirken, diğerleri özleri, tozları, tentürleri veya tabletleri şeklinde kullanılabilir.

Fitoterapi uygulamasında dikkatli olunması gerekmektedir. Bazı bitkiler yan etkilere neden olabilir veya ilaç etkileşimleri oluşabilir. Bu nedenle, bitkisel ilaçlar kullanmadan önce bu konuda uzman bir hekime danışmak ve önerilerini almak uygulamada önemlidir. Ayrıca, bitkisel ilaçların dozajı ve kullanım süresi konusunda da uzman tavsiyesi alınması gerekir.

Fitoterapi Kimlere Yapılır?

Fitoterapi, sağlıklı bireylerde kullanılması yanı sıra, birçok sağlık sorunu yaşayan bireylerde de uygulanabilir. Fitoterapi desteği, ağrı, inflamasyon, uyku bozuklukları, stres, depresyon, anksiyete, sindirim sorunları, üriner sistem sorunları, cilt problemleri, alerjiler, menopoz semptomları, adet dönemi rahatsızlıkları, solunum yolu enfeksiyonları gibi birçok sağlık sorununda tedavi amaçlı kullanılabilir. Ancak bu konuda uman hekimin kontrolünde ve uygulamalar ile kullanım sağlık açısından önemlidir. Mutlaka doktorun önerisine göre davranmak gereklidir.

Ancak, bazı durumlarda bitkisel ilaçlar kullanmak uygun olmayabilir. Örneğin, hamilelik, emzirme, ciddi bir sağlık sorunu veya kronik bir hastalık gibi durumlarda, bitkisel ilaçlar kullanmadan önce mutlaka bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir.

Ayrıca, bitkisel ilaçların etkileri, kullanılan bitkinin türüne ve hazırlama yöntemine bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, bitkisel ilaçlar kullanmadan önce, doğru bitkinin seçilmesi ve hazırlama yöntemi hakkında doğru bilgiye sahip olunması önemlidir.

Fitoterapi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Fitoterapi tedavisi doktor kontrolünde başlandığı sürece, kullanılan bitkisel ilacın türüne, hastalığın şiddetine, hastanın genel sağlık durumuna ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, fitoterapi tedavisi süresi bireysel olarak belirlenir ve her hasta için farklı olabilir.

Bazı sağlık sorunlarının tedavisi için bitkisel ilaçlar birkaç gün veya hafta içinde etkili olabilirken, diğerleri için daha uzun süreli bir tedavi gerekebilir. Ayrıca, bazı bitkisel ilaçların etkisi zamanla artabilir, bu nedenle tedavi süresi değişebilir.

Tedavinin süresi konusunda en doğru bilgiyi, bitkisel ilaçları reçete eden sağlık uzmanından veya fitoterapistten almak önemlidir.

Bursa Fitoterapi Doktoru

Bursa Nilüferde bulunan kliniğimizde sağlık bakanlığı tarafından onaylı fitoterapist sertifikasına sahip doktorumuz  tarafından fitoterapi tedavisi uygulanmaktadır. Fitoterapi tedaviniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İyi ve Sağlıklı Günler Dileriz.