Eriğin Faydaları

Erikler, sunduğu çeşitli sağlık yararları ile son derece besleyici meyvalardır.

Birkaç kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilecek lif ve antioksidanlara ek olarak birçok vitamin ve mineral içerirler.

1. Besin Değeri Yüksektir

Erik lif ve antioksidanların yanı sıra 15’in üzerinde farklı vitamin ve mineral içerirler.

Erikler kalori bakımından nispeten düşüktür , ancak oldukça fazla miktarda önemli vitamin ve mineral içerir. Bir erik aşağıdaki besinleri içerir:

  • Kalori: 30
  • Karbonhidrat: 8 gram
  • Elyaf: 1 gram
  • Şekerler: 7 gram
  • A Vitamini: Günlük ihtiyacın% 5’i
  • C Vitamini: Günlük ihtiyacın% 10’u
  • K Vitamini: Günlük ihtiyacın% 5’i
  • Potasyum: Günlük ihtiyacın % 3’ü
  • Bakır: Günlük ihtiyacın % 2’si
  • Manganez: Günlük ihtiyacın 2’si

Ek olarak, az miktarda B vitamini, fosfor ve magnezyum sağlar.

2. Erik suyu kabızlığı giderebilir

Erik suyu kabızlığı hafifletme yetenekleriyle bilinir .

Kuru erik yemenin, kabızlığı tedavi etmede , genellikle kabızlığı gidermek için kullanılan bir lif türü olan psyllium gibi diğer birçok müshil türünden daha etkili olduğu gösterilmiştir.

Aynı anda çok fazla kuru erik yemenin ishal gibi istenmeyen etkilere yol açabileceğini unutmamak önemlidir. Bunun olmasını önlemek için günde 1 / 4–1 / 2 fincan (44–87 gram) porsiyon yapmak en iyisidir.

3. Erik Antioksidan Bakımından Zengindir

Erikler, iltihaplanmayı azaltmak ve hücrelerinizi serbest radikallerin zarar görmesini önlemek için yararlı olan antioksidanlar açısından zengindir.

Kemik sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan ve kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilecek polifenol antioksidanlar bakımından özellikle yüksektirler.

Aslında, bazı araştırmalar, eriklerin nektarin ve şeftali gibi diğer popüler meyvelere göre iki kat daha fazla miktarda polifenol antioksidan içerdiğini göstermiştir.

Bir çalışmada kuru erikteki polifenoller eklem ve akciğer hastalıkları ile ilişkili iltihap belirteçlerini önemli ölçüde azaltmıştır.

4. Kan Şekerinizi Düşürmeye Yardımcı Olabilirler

Eriklerin kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilecek özellikleri vardır .

Karbonhidrat bakımından oldukça yüksek olmasına rağmen, erik ve kuru erik, yedikten sonra kan şekeri seviyelerinde önemli bir artış görülmemektedir.

Dahası, erik ve kuru erik gibi meyveleri tüketmek, daha tip 2 diyabet riskini azaltır.

5. Erik Kemik Sağlığına Faydalı Olabilir

Kuru erik, kemik sağlığı için faydalı olabilir.

Bazı çalışmalar, kuru erik tüketimini, düşük kemik yoğunluğu ile karakterize olan osteoporoz ve osteopeni gibi kemik hastalıklarını zayıflatabileceğini göstermiştir.

Kuru erikler ayrıca kemik kaybını önleyebilir, daha önce meydana gelen kemik kaybını tersine çevirme potansiyeline de sahip olabilirler.

6. Erik ve Kuru Erik Kalp Sağlığına Faydalı Olabilir

Düzenli olarak erik ve kuru erik tüketmek kalp sağlığı üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olabilir.

Yapılan bir araştırmaya göre kuru erik ve kuru erik suyu tüketenler, su içen gruba göre önemli ölçüde daha düşük kan basıncı seviyeleri, toplam kolesterol ve “kötü” LDL kolesterolü vardır.

Eriklerin ve kuru eriklerin kalp hastalığı risk faktörleri üzerindeki olumlu etkileri muhtemelen yüksek lif, potasyum ve antioksidan içeriklerinden kaynaklanmaktadır.