Diyabetik Yaralar

Diyabet vücudunuzu nasıl etkiler

Diyabet, vücudunuzun insülin üretememesinin veya kullanamamasının bir sonucudur. İnsülin, vücudunuzun glikozu veya şekeri enerjiye dönüştürmesini sağlayan bir hormondur. Vücudunuz glikozu metabolize etmekte güçlük çekiyorsa, yüksek kan şekeri seviyelerine yol açabilir. Bu, vücudunuzun yaraları iyileştirme yeteneğini etkileyebilir.

Diyabetli kişilerde yaralar daha yavaş iyileşme ve daha hızlı ilerleme eğilimindedir, bu nedenle neye dikkat etmeniz gerektiğini bilmek önemlidir.

Vücudun herhangi bir yerinde kesikler, sıyrıklar, çizikler ve kabarcıklar meydana gelebilse de, ayaklar en yaygın yaralanma yerlerinden biridir. Ayaktaki küçük bir yara hızla ayak ülserine dönüşebilir.

Ayak ülserleri tedavi edilmezse ciddi hale gelebilir. Bu nedenle, düzenli olarak kendi kendine kontroller yapmanız ve herhangi bir yarayı yakından izlemeniz çok önemlidir. Yaraları erken tespit etmek komplikasyon riskinizi azaltmanın tek yoludur.

Yara iyileşmesi neden yavaştır

Şeker hastalığınız olduğunda, vücudunuzun yaraları iyileştirme yeteneğini bir dizi faktör etkileyebilir. Bu faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

Yüksek kan şekeri seviyeleri

Kan şekeri seviyeniz, yaranızın ne kadar çabuk iyileşeceğini belirleyen ana faktördür.

Kan şekeri seviyeniz normalden yüksek olduğunda:

  • besinlerin ve oksijenin hücrelere enerji vermesini önler
  • bağışıklık sisteminizin verimli çalışmasını engeller
  • vücut hücrelerindeki iltihabı arttırır

Bu etkiler yara iyileşmesini yavaşlatır.

Nöropati

Periferik nöropati, sürekli olarak normalden daha yüksek olan kan şekeri seviyelerine sahip olmaktan da kaynaklanabilir. Zamanla sinirlerde ve damarlarda hasar oluşur. Bu, etkilenen bölgelerin hislerini kaybetmesine neden olabilir.

Nöropati özellikle ellerde ve ayaklarda yaygındır. Bu olduğunda yaraları hissedemeyebilirsiniz. Bu, diyabetli kişilerde ayak yaralarının daha yaygın olma eğiliminin önemli bir nedenidir.

Zayıf dolaşım

Diyabetli kişilerin , dolaşım bozukluğu olan periferik vasküler hastalığı geliştirme olasılığı iki kat daha fazladır . Periferik vasküler hastalık, kan damarlarınızın daralmasına neden olarak uzuvlara kan akışını azaltır. Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin damarlardan kolayca geçme kabiliyetini de etkiler. Normalden daha yüksek bir kan şekeri seviyesi kan kalınlığını artırarak vücudun kan akışını daha da fazla etkiler.

Bağışıklık sistemi yetersizliği

Şeker hastası olan pek çok kişinin bağışıklık sistemi aktivasyonu ile ilgili sorunları da vardır. Yaraları iyileştirmek için gönderilen bağışıklık savaşçısı hücrelerinin sayısı ve bunların harekete geçme yetenekleri genellikle azalır. Bağışıklık sisteminiz düzgün çalışamazsa, yara iyileşmesi yavaşlar ve enfeksiyon riskiniz daha yüksektir.

Enfeksiyon

Bağışıklık sisteminiz en iyi şekilde çalışmıyorsa, vücudunuz enfeksiyona neden olan bakterilerle savaşmakta zorlanabilir.

Normalden yüksek kan şekeri seviyeleri de enfeksiyon olasılığını artırır. Bunun nedeni, bakterilerin kan dolaşımında bulunan fazladan şekerle gelişmesidir. Yüksek kan şekeri seviyeleri, bağışıklık hücrelerinin istilacı bakterilerle savaşmasını da engelleyebilir.

Enfeksiyonunuz tedavi edilmezse ve yayılmaya bırakılırsa, kangren veya sepsis gibi komplikasyonlara yol açabilir .

Yaralar tedavi edilmezse ne olabilir?

Yaralar gerçek bir endişe kaynağıdır. Dikkatli bir şekilde izlenmezlerse, hızla bir enfeksiyona veya daha ciddi bir komplikasyona dönüşebilirler.

En ciddi endişe, uzuvların kesilmesidir. Diyabetli kişilerin ayak yaraları veya ülserler nedeniyle ampütasyon olma olasılığı 15 kat daha fazladır.

Peki diyabetik yaralar nasıl iyileştirilebilir, tedavi edilebilir?

 

İyileşme sürecine nasıl yardımcı olunur

İyileşme sürecine yardımcı olmak için şu ipuçlarını izleyin:

Düzenli olarak kendi kendinize kontroller yapın. Yaraları erken tespit etmek, enfeksiyonlardan ve komplikasyonlardan kaçınmanın anahtarıdır. Günlük kendi kendine kontroller yaptığınızdan ve özellikle ayaklarınızda yeni yaralar aradığınızdan emin olun. Ayak parmaklarınızın arasını ve altını kontrol etmeyi unutmayın.

Ölü dokuyu çıkarın. Nekroz (ölü hücreler)genellikle diyabetik yaralarda ortaya çıkar. Bu, bakteri ve toksinleri teşvik edebilir ve yara enfeksiyonunu artırabilir. Ayrıca, alttaki dokuyu inceleyebilmenizi de engelleyebilir. Doktorunuz, genellikle bunu yaparken size yardımcı olacaktır.

Pansumanları taze tutun. Düzenli olarak pansuman yapmak, bakterileri azaltmaya ve yarada uygun nem seviyelerini korumaya yardımcı olabilir. Doktorlar genellikle özel yara bakımı pansumanları önermektedir.

Bölgeye baskı yapmayın. Basınç, cilde zarar veren ve daha derin bir yara veya ülsere yol açan aşınmaya ve yıpranmaya neden olabilir.

Doktorunuzu ne zaman görmelisiniz

Ayak yarasıyla uğraşıyorsanız, iyileşme sürecinde beyaz çorap giymeyi düşünün. Bu, çoraplarınızda kan veya diğer drenaj belirtilerini görmenizi kolaylaştıracaktır.

Aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız doktorunuza görünün:

  • karıncalanma
  • yanan
  • his kaybı
  • kalıcı ağrı
  • şişme

Belirtileriniz kötüleşirse veya bir haftadan uzun sürerse de doktorunuzu görmelisiniz.

Ayağınızın derisindeki herhangi bir kırılma endişe kaynağıdır, bu nedenle yaradan emin değilseniz, doktorunuza görünün. Yarayı tanımlayabilirler ve ona en iyi nasıl bakılacağı konusunda size tavsiyelerde bulunabilirler. Uygun tedaviyi ne kadar hızlı alırsanız, komplikasyonları önleme olasılığınız o kadar artar.

Uzun vadeli sağlık ve iyileşme için neler yapabilirsiniz?

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve yara iyileşmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Sağlıklı diyetle beslen. Diyet, kan şekeri seviyeleri üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir, bu nedenle doğru beslenmeyi sürdürmek çok önemlidir. Sürekli olarak sağlıklı glikoz seviyelerini koruyabilirseniz, yaralardan kaçınmanız ve bir yara oluşması durumunda daha hızlı iyileşmeniz daha olasıdır.

Diyabet hastaları, işlenmiş karbonhidratlardan, ilave şekerlerden ve fast food’dan kaçınarak genellikle daha iyi kan şekeri kontrolü sağlayabilir. Ayrıca lif, meyve, sebze ve baklagil alımınızı artırmanıza yardımcı olur. İyi beslenme, C vitamini, çinko ve protein gibi vücudunuzun daha hızlı yara iyileşmesi için ihtiyaç duyduğu şeyleri sağlar.

Hareketli kalmak. Egzersiz, insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olur. Bu, kan dolaşımındaki şekerin hücrelerinize daha verimli bir şekilde girmesine yardımcı olur, bu da iyileşmeyi ve sağlığı destekler.

Sigarayı bırakmak. Sigara içmek hücrelerinizin oksijen taşıma kabiliyetini azaltır. Sigara içmek ayrıca bağışıklık sistemini bozar ve damar hastalığı riskinizi artırır.

Bal kullanabilirsiniz. Araştırmalar biraz balın diyabetik ayak ülseri yaralarının iyileşmesinde etkili bir alternatif pansuman olduğunu göstermektedir.