DİYABET NEDENLERİ

DİYABET NEDENLERİ

Tip 1 diyabetin nedenleri

Tip 1 diyabet hastalarında bağışıklık sistemi, pankreasın insülin üreten beta hücrelerine saldırır ve yok eder. Tip 1 diyabetin, kalıtsal ve virüsler gibi çevresel faktörlerden kaynaklandığını düşünmektedir.

Tip 2 diyabet nedenleri

En yaygın diyabet şekli Tip 2 diyabet yaşam tarzı faktörleri ve genler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanır.

Aşırı kilo, obezite ve fiziksel hareketsizlik

Fiziksel olarak aktif olmayan, fazla kilolu veya obez kişilerin tip 2 diyabet hastalığına yakalanması daha olasıdır. Tip 2 diyabetli kişilerde insülin direnci ve kalp damarı hastalığına yaygındır.

Genler ve aile öyküsü

Tip 1 diyabette olduğu gibi, tip 2 diyabet hastalarında da genetik geçiş hastalığın gelişiminde etkilidir.

Gestasyonel diyabet nedenleri

Hamilelik sırasında gelişen bir tür şeker hastalığı olan gestasyonel diyabetin, genetik ve yaşam tarzı faktörleri ile birlikte gebeliğin hormonal değişikliklerinden kaynaklanmaktadır. . Gestasyonel diyabet, pankreas yeterince insülin yapamadığı zaman ortaya çıkar.

İnsülin direnci

İnsülin drenci kas, karaciğer ve yağ hücrelerinin insülini iyi kullanmadığı bir durumdur. Glikozun hücrelere girmesine yardımcı olmak için daha fazla insüline ihtiyacı vardır. Zaman içinde, pankreas yeterli insülin yapamaz ve kan şekeri seviyeleri yükselir.

Aşırı kilolu veya obez olan kadınlar, hamile olduklarında zaten insülin direncine sahip olabilirler. Hamilelik sırasında çok fazla kilo almak da bir faktör olabilir.

Genler ve aile öyküsü

Ailesinde diyabet öyküsü olması, bir kadının gestasyonel diyabet geliştirmesi olasılığını artırır, bu da genlerin rol oynadığını gösterir.