DİYABET KADINLARDA KALP HASTALIKLARI RİSKİNİ ARTTIRIYOR

Erkekler genellikle 40’lı ve 50’li yaşlarda, yani kadınlara göre on yıl önce kalp hastalığına yakalanma riski taşır. Ama diyabetli kadınlar için bu doğru değildir. Diyabet mevcut olduğunda, kadınların normalde östrojenden aldığı kalp hastalığına karşı premenopozal koruma artık etkili değildir. Bu, diyabetli kadınların kalple ilgili komplikasyonlara, diyabetli olmayan kadınlardan daha fazla maruz kaldıkları anlamına gelir ve aslında onları yaşlarındaki erkeklerle aynı riske sokar.

🔵Risk faktörleri

Diyabetli kadınlar için, kalp hastalığı için bir takım risk faktörleri genellikle diyabetli erkeklerde olduğundan daha yaygındır. Diyabetli kadınlar, erkeklere kıyasla yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve dengesiz kan şekeri seviyelerine sahip olma ihtimalini artıran daha yüksek bir abdominal obezite oranına sahiptir.
Diyabetli bazı kadınlar da özellikle kanda östrojen eksikliği olan hipoestrojenemi olanlar gibi kalp hastalığı riski altındadır. Araştırmalar, halihazırda kalp krizi geçiren diyabetli kadınların ikinci bir kalp krizi geçirme riskinin arttığını bulmuştur. Ayrıca kalp yetmezliği riski büyük ölçüde artmıştır.

🔵Belirtiler

Kalp hastalığı belirtileri erkeklere göre kadınlarda farklı gibi görünüyor. Erkekler genellikle göğüs ağrısı, sol kollarında ağrı veya aşırı terleme belirtileri gösterir. Öte yandan kadınlar genellikle bulantı, yorgunluk ve çene ağrısı belirtileri gösterirler.
Uyarı işaretlerindeki bu fark, özellikle göğüs ağrısı, diyabetli kadınların sessiz miyokard enfarktüsüne daha yatkın olduğu anlamına gelebilir.

🔵Stres

Stres ve kalp hastalığı arasındaki korelasyon, kadınlar için erkeklerden farklı olan başka bir konudur. Genel olarak, aile ile ilgili stres kadınlarda kalp hastalığı için daha yüksek bir risk faktörüdür. Kırık kalp sendromu denilen bir durum, sevilen birinin ölümü gibi stresli olaylar tarafından getirilebilecek geçici bir kalp atağı, neredeyse sadece kadınlarda görülür.
Diyabetli bir kadınsanız, stres atmak için mümkün olduğunda zaman ayırmanız önemlidir. Derin nefes egzersizleri, ilerleyici kas gevşeme teknikleri veya meditasyon kullanmayı düşünün.

🔵Teşhis ve tedavi

Genel olarak, kalp hastalığı kadınlarda alarm verici derecede yüksek bir oranda görülüyor. Kalp hastalığı kadınlar arasında önde gelen ölüm nedeni olmasına rağmen, birçok kadın meme kanseri olma konusunda daha fazla endişe duymaktadır. Oysa kalp hastalığı her yıl meme kanserinden altı kat daha fazla kadının hayatını kaybetmesine neden oluyor.
Kalp hastalığı genellikle yaşlı kadınları etkileyen bir şey olarak düşünülür, bu nedenle daha genç olanlar bunu bir tehdit olarak görmeyebilir. Belirtileri panik bozukluğu ya da stres olarak tanı konulur.
Tedavi açısından, kadınların koroner arterleri erkeklerden daha küçüktür, bu da ameliyatı daha zor hale getirebilir. Kadınlar ayrıca erkeklerden daha fazla ameliyat sonrası komplikasyon riski altında olabilir.

🔵Sağlığınız için doktorumuza başvurun

Eğer diyabet ile yaşayan bir kadın iseniz, kalp hastalığı riski hakkında doktorunuzla konuşunuz. Risklerinizi mümkün olduğunca azaltmak için bir plan oluşturabilir, birlikte çalışabilirsiniz. Şeker hastalığınızı etkili bir şekilde yönetmek ve sağlıklı yaşam tarzı için yapacağınız değişiklikler hayatınızda önemli düzelmeler yaratacaktır.
NATURAL KLİNİK
DETAYLI BİLGİ VE RANDEVU İÇİN:
📱0541 207 22 95
☎️0224 249 44 41

SORU SORUN