randevu
DAMAR HASTALIKLARI TEDAVİSİ

 

Damar sistemi, vücudun ihtiyacı olan oksijeni ilgili organlara taşır ve kullanılmış ürünleri tekrar temizleme organlarına ulaştırır. Damar hastalığı, damarlarda daralma, tıkanma ya da balonlaşmaya neden olan bir hastalık grubudur. Tuttuğu damarlara göre 3 bölümde incelenir:

 

Kalp damar hastalığı: Kalbi besleyen “koroner” atardamarlar tutulur. Bu damarlardaki tıkanma ya da daralma kalp ağrısı ya da kalp krizine neden olabilir.

 

Periferik damar hastalığı: Kol, bacak, bağırsak, karaciğer ve böbrek gibi diğer doku ve organları besleyen atardamar ve toplardamar hastalığıdır. En sık bacak damarları tutulur. Bu damarlardaki daralma ve tıkanma, bacak ağrısı, yara ve gangrene neden olabilir.

 

Beyin damar hastalığı (Serebrovasküler hastalık): Beyne giden ya da beyni besleyen damarlardaki daralma, balonlaşma veya tıkanma geçici ya da kalıcı beyin felcine (inme), beyin kanamasına veya diğer başka problemlere neden olabilir.

DAMAR SERTLİĞİ (ATEROSKLEROZ) TEDAVİSİ

Damar Sertliği Kalp Krizi ve Damar Tıkanmasının En Önemli Sebebi Olarak bilinir. Bu nedenle damar sertliği mutlaka tedavi edilmelidir.

 

Kalp krizi başta olmak üzere birçok ciddi hastalığa yol açan damar sertliği önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Damar sertliği teşhisinde geç kalındığında kalıcı hasarlara ve hatta ölüme bile neden olabilmektedir. Ateroskleroz (Damar sertliği) kalp krizi ve beyin kanaması gibi hastalıkların başlıca sebebi olarak bilinir.

 

Kalp damar sisteminde, beyin damarlarında ve diğer önemli organ ve dokuları besleyen damarlarda, damar sertliği oluşabilmektedir. Yüksek ölüm tehlikesi barındıran hastalıkların temel nedenleri arasında yer almaktadır. Damar sertliği hastalığından korunmak için, risk grubunda yer alan bireyler değerlendirilerek tedavi süreci titizlikle planlanmalıdır.

TOPLARDAMAR HASTALIKLARI TEDAVİSİ

 

• Varis ve Venöz Yetmezlik Tedavisi
• Toplardamar Tıkanıklıkları Tedavisi
• Toplardamarda Pıhtı Oluşmasını Önleme Tedavisi (Derin Ven Trombozu)

ATARDAMAR HASTALIKLARI TEDAVİSİ

 

• Bacak Damarı Tıkanıklıkları Tedavisi
• Diyabetik Ayak Tedavisi
• Beyin Damarı Tıkanıklıkları Tedavisi
• Kol Damarı Tıkanıklıkları Tedavisi
• Damar Balonlaşması (Anevrizma) Tedavisi
• Barsak Damarı Tıkanıklıkları Tedavisi
• Böbrek Damarı Tıkanıklıkları Tedavisi
• Damar Bozuklukları ve Fistülü Tedavisi
• Raynoud Hastalığı Tedavisi: Genellikle el ve ayak parmaklarını etkileyen bir dolaşım bozukluğudur.

 

Kliniğimizde kalp ve damar hastalıkları, kalp ritim bozukluğu, yüksek tansiyon, varis tedavisi ve damar tıkanıklığı tedavileri yapılmaktadır. Hasta ve yakınlarının memnuniyetini en iyi şekilde gerçekleştirme ve hizmette sürekli yüksek standartlara erişme arzusuyla sağlıklı bir yaşamı sunma esas ilkemizdir.

BURGER HASTALIĞI & KÜÇÜK DAMAR HASTALIĞI

Burger hastalığı özellikle genç erkeklerde görülen, alt ve üst ekstremitelerdeki küçük-orta boy atardamar ve toplardamar tutulumu gösteren ilerleyici bir uç organ damar hastalığıdır. Tıp dilinde Thromboangiitis obliterans (TAO) olarakta bilinir.

 

Burger hastalığı tedavisi el 3 parmağın ucu damar hastalıkları tedavisi

Hareket ve yürüme ile kendini gösteren kladikasyo (topallama) olarak bilinen ağrı Burger hastalığının tipik bulgusudur. Hastaların parmakları el ve ayakları genellikle soğuktur. Uzuvlardaki nabızlar ise çoğunlukla zayıftır veya muayenede alınmayabilir.

Yürümekle ayak tabanında ve bacak kaslarında ağrı oluşabilmektedir. Bu ağrı diğer damar tıkanmalarındaki gibi yürüyünce başlar, dinlenince geçer. Hızlı yürümek ve yokuş yukarı çıkmak çok zordur. Ağrı sırasında hastanın daha fazla zorlamaması ve dinlenmesi esastır.

El ve çoğunlukla ayak parmaklarda soğukluk ve uyuşma olabilir. Hastalık ilerledikçe istirahatte gelişen ağrı ve ilgili dokunun yeterli kanlanamamasına bağlı iskemik ülserasyonlar ve yaralar gelişebilir.

Burger hastalığında parmaklara, kol ve bacaklara giden kan akımı azalır. Damarların bir çeşit iltihabı pıhtı ile tıkanması sonucunda ilerleyen ve yeterince kanlanmayan yaralar ve beslenmeyen doku şiddetli ağrı yapabilir. Hastalığın ilerlemesi ile ayak parmaklarında ve topuklarda yaralar gelişebilir. Parmaklar dahil kemik ve ilgili yapısal dokuların beslenmesi bozularak gangrene dönüşebilir.

 

BURGER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

 

Burger hastalığı, arterlerinizin şişmesine ve kan damarlarınızda kan pıhtılarının oluşmasına neden olarak başlar . Bu, normal kan akışını kısıtlar ve kanın dokularınızda tamamen dolaşımını engeller. Bu, doku ölümüne neden olur çünkü dokular besin ve oksijenden mahrum kalır.

Burger hastalığı genellikle etkilenen bölgelerde ağrı ile başlar ve bunu güçsüzlük izler. Belirtiler şunları içerir:

  1. Ellerinizde ve ayaklarınızda veya bacaklarınızda ve kollarınızda gelip gidebilen ağrı
  2. Ayak parmaklarınızda veya parmaklarınızda açık yaralar
  3. İltihaplı damarlar
  4. Soğuk havalarda soluk ayak parmakları veya parmaklar
BURGER HASTALIĞI TEDAVİSİ

 

Sigara içiciliği hastalığın başlangıç ve ilerlemesinde önemli bir yer tutmaktadır. Hastaların erken tanı ve tedavisi önemlidir. Tedavinin en önemli basamağı sigaranın ve pasif sigara içiciliğinin kesilmesi zorunluluğudur. Sigara bırakıldığında ve yeterli palyatif tedavi yapıldığında yaralar iyileşir, tekrar açılmaz ve hastaların ampütasyona gitme riski azalabilmektedir.

 

Tedavinin sağlanmadığı veya yetersiz kaldığı ileri aşamadaki hastalarda bacak, kol ve parmak gibi uvuzların kaybıyla sonuçlanan istenmeyen klinik tablolar gelişebilmektedir.

Sigara içenlerde gözlenen damarsal burger hastalığı, dolaşım yetmezliği, şeker hastalığı, damarsal problemler, kolesterol dengesizliği ve genetik yatkınlık hastalığın gelişmesine katkı sunmaktadır.

 

Kan dolaşımındaki bozukluklar neticesinde uzuvlarda meydana gelen yaraların tedavi edilmesinde medikal ozon tedavisinin üstünlüğü kanıtlanmıştır. Medikal ozon ve kök hücre tedavisinin yanında diğer modern ve alternatif tıp tedavileri ile yapılan doğru uygulamlarla hastalığın tedavisinde başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Klasik tıbbi girişimler arasında prostaglandin analogları, sempatik blokaj ve revaskülarizasyon gibi tedaviler  uygulanabilmektedir.

 

Yrd.Doç.Dr. Yunus Keser Yılmaz

Kalp ve Damar Cerrahisi Hastalıkları Uzmanı

Tedavi ve Randevu için Bizi Arayın

bizi arayın

Kliniğimize gelin, modern tedavi yöntemlerimizle sağlığınıza kavuşun!


ADRESİMİZ ››

Bir Mesaj Gönderin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ARA